Uzman Öğretmen Kimdir? Nasıl Olunur?

16
Uzman Öğretmen Kimdir? Nasıl Olunur?

Öğretmenlik meslek olarak toplumumuzda çok tercih edilen bir meslektir. Bayanların sabrı ve kişilerle uyumu göz önüne alındığında meslek tercihlerini öğretmenlikten yana yapmaları aileleri, çevreleri tarafından onaylanmaktadır. Genelde bayanlar tarafından daha çok tercih edilen bir meslektir. Fakat işini harikulade seviyede yapan bay öğretmenlerde mevcuttur.

Mesleğin bayanlar tarafından tercih edilme sebebi ; evlendiği zamanda yapabileceği bir meslek olmasından ve tatil günlerinin olmasından kaynaklıdır. Tabi ki bu düşünceler ve sebepler kişiden kişiye göre değişmektedir.

Öğretmen Kimdir?

Çeşitli eğitim kurumlarında öğrencilere eğitim veren kişilerdir. İşini iyi yapan öğretmenlere toplum ve bilim dünyası olarak minnettarız. Öğretmenler alanlarına göre derslere girmektedir. Ve öğrencilerine kendi alanlarında bildiklerini aktarmaktadırlar. Lise, ortaokul  ve ilkokullarda eğitim vermektedirler. Örneğin lisede alanına göre öğretmenler; geometri öğretmeni, matematik öğretmeni, edebiyat öğretmeni ve benzer öğretmenlerdir.

Uzman Öğretmen  Nedir ve Nasıl Olunur?

Hemen hemen her mesleğin uzmanlığı olduğu gibi öğretmenliğinde uzmanlığı bulunmaktadır. Bu durumdan dolayı öğretmenleri uzman öğretmen olmaları için sınava tabi tutacaklardır. Uzman öğretmen olmak isteyenler 4 yılda bir sınava girecektir.

Öğretmenlerin başarı düzeyi, performans değerlendirme puanından  90-100 arasında puan alan öğretmenler A düzeyi, 76-89 arasında puan alan öğretmenler B düzeyi, 60-75 arasında puan alan öğretmenler C düzeyi, 0-59 arasında puan alan öğretmenler ise D düzeyini ifade edecektir. Aynı zamanda öğrenciler öğretmenlerine puan verecek ve öğretmenlerin yükselmesi öğrencilerin verdiği puanlara göre değerlendirilecektir.