Kapat

PDR-Rehber Öğretmeni Maaşları ne kadar?

Anasayfa
Öğretmen Maaşları PDR-Rehber Öğretmeni Maaşları ne kadar?

Rehberlik öğretmenliği

Üniversitelerde rehberlik öğretmenliği eğitimi alınan bölümdür. Rehberlik öğretmenliği bölümü 4 yıllıktır ve okul bitirildikten sonra dershaneler, özel okullar ve devlet okullarında öğretmenlik yapılabilmektedir. Rehberlik öğretmenliği okuyan kişilerin mezun olduktan sonra iş yaşamlarında başarı sağlamaları için öncelikle iletişimi, psikolojiyi ve eğitimi sevmeleri gereklidir.  Rehberlik öğretmenliği için diğer gerekli bilgi, beceri, tutum ve davranışlar okul aracılığıyla sağlanmaktadır.

Rehberlik öğretmenliği bölümü mezunları ilkokul ve lise öğrencilerine yönelik olarak hizmet sunmaktadırlar. Uygulanacak rehberlik dersleri mevzuatı MEB tarafından onaylanmaktadır. Rehberlik öğretmeni, MEB tarafından belirlenen program çerçevesinde öğrencilerin düzeyine uygun bir plan hazırlar. Verilen planı uygulayarak öğrencilere bazı dönemlerde testler yaparak okul başarısını artırmaya çalışır, okul genel başarısıyla ilgili bilgi verir.

Rehberlik öğretmeni tüm öğrencileri için başarıyı artırıcı bazı önlemler alır, psikolojik açıdan ve sınava adapte açısından yeteneklerinin gelişimini izler. Rehberlik öğretmeni alanı ile ilgili meydana gelen gelişmeleri izler ve öğrencileri bilgilendirerek, bunların eğitim programlarına yansıtılması için önerilerde bulunur.  Öğrencilerin hayat boyu karşılarına çıkacak olan sınavlarda daha başarılı olması ve kariyer hedefi belirlemesi için iyi bir yönlendirici olur.

PDR-Rehber Öğretmeni Maaşları ne kadar?

2018 Maaşları

YIL
Der/Kad.
AGİ?
Net Maaş
2018 Temmuz 4/1 Evli-Eş Çalışıyor Güncelleniyor…
2018 Ocak 4/1 Evli-Eş Çalışıyor 3.200 TL

NOT: Ek ders ve diğer ödemeler dahil değildir. Evli, eş çalışıyor ve çocuksuz olarak hesaplanmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öğretmenler Odası (Anlık)