Okullarda Başöğretmen & Müdür Nasıl olunur?

10
Okullarda Başöğretmen & Müdür Nasıl olunur?

Başöğretmen Nasıl Olunur?

Öğretmenlik; öğrencilere bildiklerini aktaran, onları yetiştiren kişilerin yaptığı bir meslektir. Gelecek nesillerin oluşumuna yön verdikleri için öğretmenlere ruh mimarları da denebilir. Öğretmenler branşlarına göre ders vermektedir. Öğretmenlik dalları; kimya, fizik, felsefe, tarih, Türkçe, matematik, geometri, biyoloji ve bunlara benzer alanlardaki öğretmenliklerdir.

En Popüler Öğretmen Branşları

Günümüzde popülaritesi fazla olan öğretmenlik branşları vardır. Bunların ilk sırasında yer alan öğretmenlik İngilizce öğretmenliğidir. İkinci sırada matematik öğretmenleri bulunmaktadır. Beden eğitimi öğretmenliği ilk üçün olmazsa olmazları arasındadır. Dördüncü sıra edebiyat öğretmenlerinindir.

İlk beşte yer alan diğer öğretmenlikte Türkçe Öğretmenliğidir. Öğretmenliklerin en popülerinden başlayarak ilk beşi sıralanmıştır. Bu sıra okul öncesi öğretmenliği, din kültürü öğretmenliği, fen bilimleri öğretmenliği, sınıf öğretmenliği, sosyal bilgiler öğretmenliği, tarih öğretmenliği diye devam etmektedir.

Başöğretmen & Müdür Nedir ve Nasıl Olunur?

Öğretmenliklerin branşlarının yanı sıra rütbeleri de vardır. Bunlar; başöğretmen, uzman öğretmen ve benzeridir. Başöğretmen & müdür bir ilkokulda yönetici durumundaki öğretmene denir. Başöğretmenlik için öğretmenlerin değerlendirmelerine bakılacak. Öğretmenlerin başarı düzeyi, nihai performans değerlendirme puanı 100 ile 0 puan arasında 4 düzeye tekabül edecek. Eğer alınan puan 90-100 arası ise A düzeyi, 76-89 arası ise B düzeyi, 60-75 arası ise C düzeyi, 0-59 arası ise D düzeyi olacaktır. Başöğretmen olmak için öğretmenler son dört yılda yapılan performans değerlendirmelerinin  en az yedisinden A düzeyinde puan almak zorundadır.