Kapat

Okul hayatında ilk öğretmenin önemi nedir?

Anasayfa
Haberler Okul hayatında ilk öğretmenin önemi nedir?

Hemen her insanın çocukluğuna ve okul anılarına bakıldığında, hayatında en çok iz bırakan kişilerin başında sınıf öğretmenleri gelir. Çocukların, topluma karışma ayağındaki ilk tecrübelerinde örnek aldıkları insanların başında kendi sınıf öğretmenleri gelir.

                Sınıf öğretmenliği, diğer öğretmenlik branşlarına göre çok daha kritik bir öneme sahiptir. Bunun sebebi ise, eğitim çağının başındaki çocukların hem psikolojik hem sosyal hem de fiziksel gelişimlerinin en hassas dönemlerinde okula başlamalarıdır. En küçük hatalı bir davranış, katı bir ceza, kendini kötü hissettirme çocukların psikolojisinde bir takım zararlara sebep olabilir. Ya da en ufak bir dikkatsizlik onların fiziksel olarak yaralanmalarına yol açabilir. Bu manada sınıf öğretmenliği, bu branşı seçecek öğretmen adaylarına büyük bir sorumluluk getirmektedir.

Sınıf öğretmenliği eğitimi, öğrencilere eğitim ve öğretim yıllarının en başındaki bilgilerin derlenmesinden ve nasıl aktarılacağının anlatılmasından başka çocuk psikolojisi eğitimlerini de içerir. Bu psikoloji eğitimlerinde çocukların davranışları, olayları ve durumları algılayış biçimleri hakkında ayrıntılı bilgiler verilir. Bu bilgiler yardımı ile çocukların her konudaki eğitim ve öğretimleri çok daha doğru ve profesyonelce olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir