Kapat

Öğretmenlerin Zorunlu Çalışma Yükümlülükleri

Anasayfa
Öğretmen Mevzuat Öğretmenlerin Zorunlu Çalışma Yükümlülükleri

Öğretmenlerin Zorunlu Çalışma Yükümlülükleri

Öğretmen;  bilimi, tekniği veya sanatı öğretmeyi amaçlayan ve bunu kendine meslek edinen kişilere denmektedir. Öretmenler özel alan eğitimi ve pedagojik formasyonla mesleklerine hazırlanırlar.

Öğretmenlerin Görevleri Nelerdir?

Her mesleğin olduğu gibi öğretmenlerinde sorumlulukları bulunmaktadır. Bu sorumlulukları sıralayacak olursak; ilk sırada öğretmenlerin kendilerine verilen dersi öğrencilerine anlatmak ve öğretmek zorunluluğunu ele alabiliriz. Daha sonra ise öğrencilere verdikleri derslerde uygulama ve deney yaptırmak gelir. Aynı zamanda serbest çalışma saatlerinde öğrencileri gözetmekle görevlidirler. Öğretmenler ders dışında okulun eğitim, öğretim ve idare işlerine katılmalıdırlar ve yasalara ve yönetmeliklere göre belirlenen görevleri yerine getirmelidirler.

Öğretmenlerin Zorunlu Çalışma Durumları Nelerdir?

Öğretmenlerin zorunlu çalıma yükümlülükleri bulunmaktadır. Bu yükümlülük için Türkiye 3 hizmet bölgesine ayrılmıştır. Ve 6 hizmet alanına bölünmüştür. Öğretmen birinci hizmet bölgesinde görev alıyorsa ve dördüncü hizmet alanında ise bu bölgede en az yedi yıl görev yapma zorunluluğu vardır. Birinci bölgede ve beşinci hizmet alanında görev yapıyorsa en az altı yıl o bölgede çalışmalıdır.

Birinci bölgede ve altıncı hizmet alanında ise burada beş yıl görev yapmalıdır. Eğer öğretmen ikinci bölgede ve 4.hizmet alanında ise en az altı yıl, 5. hizmet alanında ise 5 yıl, 6. hizmet alanında ise 4 yıl görev yapmalıdır. 3. hizmet bölgesinde ve 4. hizmet alanında ise 5 yıl, 5.hizmet alanında ise 4 yıl, 6. hizmet alanında ise 3 yıl çalışmak zorundadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öğretmenler Odası (Anlık)