Öğretmenler için gelir ve kazanç arttırma yolları

11
Öğretmenler için gelir ve kazanç arttırma yolları

Öğretmenler için gelir & kazanç arttırma yolları

Öğretmenlik mesleği her ne kadar kutsal olsa da geliri bazı kişilere az gelmektedir. Bu durumda da öğretmen  gelirini artırmanın yollarıarayışına girer. Kimi öğretmen özel ders vererek bu geliri artırmaya çalışır. Okulda verdikleri eğitimin saatlerinden arta kalan zamanlarda özel ders verirler.

Kimileri ise alanlarının en iyisi olmaya çalışarak özel okullara girmeye çalışır. Özel okulların bazılarında öğretmen maaşları normal memur maaşlarında fazladır. Bunun asıl sebebi ise özel okullarda öğretmen öğrenci ile birebir uğraşmak eksiklerini gidermek zorundadır. Görev ve sorumluluk arttıkça ücrette artış göstermektedir. Bunlara ek olarak merkezi yapılan sınavlarda gözetmenlik yaparak da öğretmenler ek ücret alabilmektedir.

Alanlarına Göre Öğretmenlikler

Öğretmenler ilkokul öğretmeni, ortaokul öğretmeni, lise öğretmeni olarak sınıflandırılmaktadırlar. İlkokulda öğretmenler; sınıf öğretmeni, beden eğitimi öğretmeni, müzik öğretmeni, resim öğretmeni, İngilizce öğretmeni şeklindedir. Ortaokulda da öğretmenler; Türkçe öğretmeni, matematik öğretmeni,  fen bilgisi öğretmeni şeklindedir. Lise de öğrencilerin alanına göre aldığı dersler değişkenlik gösterir.

Bu durumda öğretmenlerde değişiklik gösterir. Çünkü öğretmenler alanlarına göre eğitim vermektedirler. Örneğin sayısal bir bölümde okuyan öğrenci öğretmenleri; felsefe öğretmeni, geometri öğretmeni, matematik öğretmeni şeklinde iken sözel bölümde okuyan öğrencilerin öğretmenleri; sanat tarihi öğretmeni, edebiyat öğretmeni şeklindedir. Bu öğretmenler her iki alanda da ortak ders verebilmektedir.

Öğretmen Maaşları Hakkında bilgi için kategorimizi ve yazılarımızı inceleyebilirsiniz

ÖĞRETMEN MAAŞLARI