Kapat

Öğretmen Atamalarında Zorunluluk Süreleri

Anasayfa
Haberler Öğretmen Atamalarında Zorunluluk Süreleri

Öğretmen Atamalarında Zorunluluk Süreleri

Öğretmenlik mesleği öğretme işlemine dayanmaktadır. Öğretebilme yeteneği fazla olan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Halk arasında kutsal meslek olarak bilinir.

Bazı kişiler seve seve bu mesleği icra ederken bazı kişiler sevmeden, mecburiyetten yapmak zorunda bırakılır. Bu durumda öğrencileri kötü yönde etkiler. Bu yüzden meslek seçimi yapılırken kişinin kişisel özellikleri, istekleri ,hedefleri iyi incelenmeli ona göre meslek seçimi yapılmalıdır.

Öğretmen Atamaları

Günümüzde KPSS sınavına giren öğretmen sayısı çok fazla olmasına rağmen atanan sayısı o miktara göre çok azdır. Son yıllarda atamalara bakıldığında bu durum görülmektedir.

2016 yılını incelediğimizde 414,000 öğretmen KPSS’ ye girmesine rağmen 14,700 öğretmen atanmıştır. Görüldüğü gibi atmalar azdır. 2003 yılından 2016 yılına kadar en az atama 2016 yılında yapılmıştır. En çok atama ise 2015 yılında yapılmıştır.

Öğretmen Atamalarında Zorunluluk Süresi Ne Kadardır?

Öğretmenlerin zorunlu hizmet görevleri vardır. Ve öğretmen atamalarında zorunluluk süreleri vardır. Öğretmenlik için Türkiye altı hizmet alanına ayrılmıştır. Aynı zamanda Türkiye üç hizmet bölgesi şeklinde ayrılmıştır. Bu alanlardan 4,5 ve 6’ncı olan alanlar öğretmenlerin zorunlu çalışma alanlarıdır.

Öğretmen eğer üçüncü hizmet bölgesi içinde dördüncü hizmet alanında görev yapıyorsa en az beş yıl orada görev yapmalıdır. Eğer beşinci hizmet alanında ise 4 yıl görev yapmalıdır. Altıncı hizmet alanında ise en az 3 yıl görev yapmalıdır. Bu zorunlu görev süreleri hizmet alanına göre ve hizmet bölgesine göre değişkenlik göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir