Kapat

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Eş Durumu mazeret ataması

Anasayfa
Öğretmen Mevzuat Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Eş Durumu mazeret ataması

Öğretmenlerin Eşleri İle Aynı İlde Çalışmaları İçin Tayin İmkânı Nedir?

Öğretmenler bildiklerini Öğrencilerine anlatmakla sorumlu kişilerdir. Öğretmenlik mesleği alanına göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin lise de sanat tarihi dersine giren öğretmen farklı alanda eğitim alıp bunları öğrencilerine o alana göre eğitim verirken ortaokulda matematik dersine giren öğretmen kendi alanında eğitim vermektedir. Lise de ki matematik öğretmeni ortaokul seviyesinde ders anlatırsa o öğrenciler için ciddi bir kayıp yaşatır.

Her öğretmen kendi alanına göre eğitim vermelidir. Bu durum ülkemizin gelişmesi ve yenilenmesi içinde güzel bir adım olur.

Öğretmen Nasıl Olunur?

Öğretmen olmak isteyen kişiler ilk olarak ilkokulu daha sonra ortaokulu bitirir. Eğer liseye başlamadan önce ne öğretmeni olmak istediğine karar vermişse lise tercihini ona göre yapar. Kararı henüz belli değilse güzel bir lisede eğitimini bitirdikten sonra üniversite sınavlarına hazırlanır.

Kendi seçtiği alana göre ve üniversite sınavından aldığı puana göre tercih yapar. Tercihlerden sonra öğretmenlik mesleğini yerine getirmek üzere bir üniversitenin eğitim bilimleri fakültesinden mezun olana kadar öğretmen adayı sayılır. Mezuniyetini gerçekleştirdikten sonra ise kişi diplomalı öğretmen haline gelir. Bu aşamadan sonra KPSS sınavına girerek atanmayı bekler.

Öğretmenlerin Eş Durumundan Tayin İmkânı Nedir?

Öğretmenlerin öğretmen eşleri ile aynı ilde çalışma tayini imkanları vardır. Fakat bu imkanların çeşitli şartları da mevcuttur. Eşlerin her ikisi de öğretmense ve atamaları farklı illere yapılmış ise atamasını görev yerinden ayrılmadan iptal ettiren eş, eş durumu özrüne bağlı yer değiştirme döneminde yer değiştirme isteğinde bulunabilir.

Sözleşmeli öğretmenlerin mazeret atamaları

Sözleşmeli öğretmenlerde ise bu durum değişiklik göstermektedir. Sözleşmeli öğretmenler bulundukları şehirde 4 yıl görev yaptıktan sonra eşlerinin bulundu ile atama talebinde bulunabilecekler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir