Kapat

Doğum Yapan Öğretmenin Nöbet Tutma Görevi

Anasayfa
Öğretmen Mevzuat Doğum Yapan Öğretmenin Nöbet Tutma Görevi

Doğum Yapan Öğretmenin Nöbet Tutma Durumu Hakkında Kanunlar Ne Söylüyor?

Doğum yapan öğretmenleri ele almadan önce nöbet nedir sorusunu cevaplayalım. Öğretmenin nöbet görevi tanımı İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin 71. Maddesinde detaylı olarak anlatılmıştır.

Nöbet görevi; öğretmenin görevli olduğu bina veya tesiste binanın içindekileri ve öğrencileri belirlenen zaman dilimi boyunca ve okul idaresince belirlenen bir zaman çizelgesi doğrultusunda gün süresince ya da ikili öğretim olan okullarda kendi zaman dilimi boyunca bulunduğu alanı gözlemlemesi ve nöbet tutması görevidir.

Doğum Yapan öğretmenler Hemen Nöbete Başlar mı?

Elbette hayır. Kanun ve yönetmelikler çalışan anneler bakımından Avrupa’daki ülkelere bakılacak olursa çok iyi diyemiyoruz fakat Amerika’ya bakacak olursak tam tersini söyleriz. Çünkü Çek Cumhuriyeti’nde ücretli analık izni 3 yıl iken Amerika’da bu süre 0 gündür. Kendi ülkemize dönecek olursak; doğum yapana kadar nöbet tutma zorunluluğu olmadığı gibi doğumdan hemen sonra da nöbet tutmaya başlanmaz.29744 sayılı Resmi Gazetede Madde 44/7 bölümünde “hamile olan öğretmenler doğuma 3 ay kala nöbet tutmayı bırakırlar ve doğumdan sonra 1 yıl boyunca nöbet tutmazlar” ibaresi yer almaktadır. Buradaki öğretmenlerin nöbeti bırakma durumu “muaf” şeklinde anlaşılmalıdır.

Fakat hamilelik sürecinde doktorun öngördüğü bir sıkıntı varsa bu süreç doktor raporu ile 4-5 aya kadar uzatılabilir. Bu rapor okul idaresine teslim edilmelidir.

Süt İzni

Doğum yapan öğretmenlerin günde 1,5 saat süt izni bulunur. Bu izni anne istediği bir saatte kullanabilme hakkına sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir