Kapat

Coğrafya Öğretmenliği zor mudur?

Anasayfa
Aday Öğretmenler Coğrafya Öğretmenliği zor mudur?

Coğrafya, dünya var olduğundan beri önemini koruyan bilimlerden biridir. Yer kabuğu üstündeki denizler, dağlar, ovalar, göller coğrafyanın konuları içinde yer alır. Coğrafya öğretmenliği de bu bağlamda geniş bir kültür birikimi sunar.

Coğrafya öğretmenliği, ülkemizin coğrafi güzellikleri ve önemi, iklim yapısı, yerleşim şekilleri göz önüne alındığında oldukça önemli bir öğretmenlik branşı olduğu görülür. Fakat ülkemizde yıllık atama sayısı en az olan öğretmenlik branşlarından bir tanesidir. Sebebine bakmak gerekirse, coğrafya öğretmenliği açığının diğer öğretmenlik branşları ile kapatılmaya çalışılması görülür. Esasında haritaya baktığında her dağ, deniz ve göl görebilen insanların coğrafya öğretmenliği yapmaması gerekir.

Bu coğrafya biliminin inceliklerinin doğru bir şekilde aktarılması açısından büyük önem taşımaktadır. Ayrıca ilk öğretim ve lise öğrenimi gören gençlerin mezun olduktan sonra girdikleri üniversiteye giriş sınavında coğrafya biliminden oldukça önemli sayıda soru gelmektedir. Bu durumda bu konuda verilecek her bir bilgi gençlerin geleceğini inşa etmesinde bir tuğla taşı olacaktır diyebiliriz. Bu durumda coğrafya derslerinin müfredattaki ders saati sayısının ve konularının arttırılması faydalı olabilir kanaati edinilebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öğretmenler Odası (Anlık)