Kapat

Canlıyı sevdiren meslek; Biyoloji nedir?

Anasayfa
Haberler Canlıyı sevdiren meslek; Biyoloji nedir?

Biyoloji, canlı organizmalar ve bitkilerin yaşamsal faaliyetleri konusunda araştırmalar ve deneyler yapan bilim dalıdır. Canlı olan her yapı biyoloji için konu olabilir. Üniversitelerin biyoloji öğretmenliği bölümleri ise, bu doğrultuda eğitim almış ve deneyler yapmış öğretmen adaylarını yetiştirmeyi amaçlar.

Biyoloji öğretmenliği, öncelikle biyoloji bilimini, yani canlı bir yapıya ait her oluşumu sevdirmeyi amaçlar. Bunun amacı, biyoloji biliminin gerektirdiği deney ve araştırmaların yapımı esnasında denek olarak kullanılan canlının zarar görmesini önlemektir. Biyoloji öğretmenliği bölümünü bitirebilmek ve biyoloji öğretmenliği yapabilmek için öncelikli şartlardan biri biyoloji bilimini sevmektir. Çünkü kobay olarak kullanılan canlılar kimi zaman bir fare kimi zaman bir yılan kimi zaman da zavallı bir solucan olabilmektedir.

Biyoloji bilimi, canlı üzerindeki araştırmaları neticesinde bir çok hayvan ve bitkiler üzerinde görülen rahatsızlıkların tanınmasında ve tedavisinin bulunmasında rol oynamıştır. Hatta bu durum insanlar için dahi geçerlidir. Bitki ve hayvan biyolojisinin iyi tanınması, olası bir hastalık tedavisinde kullanılmalarına imkan tanır. Bu yüzden bu kıymetli bilimin gençlere aktarılması ve sevdirilmesi konusunda öğretmenler büyük rol oynar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öğretmenler Odası (Anlık)