Kapat

Başarılı ve iyi bir öğretmen nasıl olunur?

Anasayfa
Nasıl Olunur? Başarılı ve iyi bir öğretmen nasıl olunur?

Başarılı ve iyi bir öğretmen nasıl olunur?

Günümüzde öğretmenlik mesleğinin önemi büyüktür. Hatta halka arasında kutsal meslek olarak bilinmektedir.  Bu durum ele alındığında ve duruma mantık çerçevesinde bakıldığında öğretmenlik mesleğinin gerçekten kutsal bir meslek olduğu kanısına hemen hemen herkes varmaktadır. Çünkü insanlara bir şeyleri öğreten biri olmasa mühendiste, doktorda, dişçide, esnafta ve diğer bir sürü meslekte olmazdı.

İyi Bir Öğretmen Nasıl Olur?

Büyüklerimiz bu başlığa tepki gösterebilir. Fakat gerçekten iyi öğretmen diye bir kavram vardır. İyi öğretmen demek; başarılı, saygılı, sevgili, bilgili öğrenci demektir. Eğer öğretmenler öğrencilerine bilgilerini aktarırken sevgiyle aktarırlarsa öğrenciler derslerini daha dikkatli ve güzel dinleyerek daha başarılı hale gelirler.

Öğretmen öğrencilerine sert sadece masa başında oturarak ders anlatan bir tutum sergilerse öğrenci dersi dinlemek istemez, ders bir an önce bitsin ister. Bu da öğrenciye başarısızlık getirir. Öğrencinin başarısızlığı da bu durumda öğretmenin başarısızlığı haline gelir.

Özel Öğretmen

Her şeyin özeli olduğu gibi öğretmenlik mesleğinin de özeli bulunmaktadır. Özel öğretmen kavramı hayatımıza her ne kadar özel okullarla beraber girmiş olsa da kişisel olarak özel ders başlığı altında ders veren öğretmenlere verilen bir isimdir. Özel öğretmenler isteyen kişilere evlerinde özel ders vermektedir. Özel öğretmen nasıl olmalıdır diye inceleme yaparsak; öğrencinin neyi bilmediğinin farkında olan, öğrenciye bilmediklerini kendi bildiği şekilde aktaran ve öğrencinin başarısını maksimum seviyeye ulaştırmaya çalışan kişidir diyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir