Kapat

Anadil eğitiminin önemi

Anasayfa
Haberler Anadil eğitiminin önemi

Anadil, insanın konuşmayı öğrenmesiyle birlikte tüm duygularını yaşadığı ve ilettiği aynı zamanda ihtiyaçlarını anlatabildiği en önemli iletişim aracıdır. Bu en kıymetli iletişim aracının etkili ve düzgün şekilde kullanımı hem milli kimlik için hem de kültür aktarımı ve zenginliği için oldukça önemlidir. Bu kıymetli birikimin korunması ve aktarımı türk dili ve edebiyatı öğretmenliği için en temel görevlerin başında gelmektedir.

Türk dili ve edebiyatı öğretmenliği, yeni nesile sadece ihtiyaç  duydukça kullanacakları dilin ana kurallarını aktarmayı konu olarak almaz. Aynı zamanda toplumun kendi gelişimi içinde dilin nasıl yaşadığını gösterir. Şiirler, öyküler, masallar, romanlar ve bu türlerin yazarları türk dili ve edebiyatı öğretmenleri için de büyük öneme sahiptir.

Türk dili ve edebiyatı öğretmenliği, kendi içinde sanatsal bir yapı barındırır. Kendi ana dilinde başarılı edebi eserler vermiş olan bir çok yazar ve şairin edebiyat öğretmenliği eğitimi aldığı görülebilir. Ya da türk dili ve edebiyatı öğretmenlerinin de başarılı şiir, öykü ve hikaye yazmak gibi girişimleri olduğu görülmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öğretmenler Odası (Anlık)