119 Sayılı talim terbiye kurulu kararı hakkında bilgiler

13
119 Sayılı talim terbiye kurulu kararı hakkında bilgiler

119 Sayılı Talim ve Terbiye Kurulu Bize Neler Söylüyor?

Talim ve Terbiye Kurulu 119 Sayılı Kurul kararında hangi bölüm mezunlarının hangi öğretmenlik alanlarına atanabileceklerini yeniden gözden geçirdi ve bazı ekleme ve çıkarmalarda bulundu. İşte yapılan değişikliklerle alınan yeni kararlar;

Bilgisayar ve İngilizce Öğretmenlerine İlişkin Karar;

119 Sayılı kararda 8. Madde özellikle İngilizce ve Bilgisayar Öğretmenliği bölümünden bahsediyor. Öğretmen ihtiyacının karşılanamadığı atama dönemlerinde İngilizce Öğretmenliği için İngilizce Öğretmenliği Sertifikası Programını tamamlamış olma şartıyla

  • Kurulun ek çizelgesinde belirtilen alanlardaki bölümleri İngilizce olarak bitirip mezun olanlar
  • Ek çizelgede belirtilen herhangi bir öğretmenlik bölümünden mezun olup KPDS ‘den (B) ve üzeri bir nota sahip olanlar atama başvurusunda bulunabilecek.

Bilgisayar öğretmenliğine ise yeni bir ekleme ile Elektronik Öğretmenliği ve Elektronik ve Haberleşme Öğretmenliği alanlarından mezun olanlar 119 sayılı TTK kararı gereğince atanabilecekler.

Alınan Diğer Kararlar:

  • Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı ve Devlet Konservatuvarının koro bölümünden mezun olanlar Müzik Öğretmeni olarak atanabileceklerdir.
  • İngilizce Öğretmenliğine atanabilecek bölümler arasına İngiliz Dili ve Kültürü Bölümü de eklenmiştir.
  • Kurul kararında bulunan “Yürürlükten kaldırılan bölümler” kısmında 16 adet geçici madde bulunmaktadır. Bu maddelerden Geçici Madde 4, 5, 6. kararında yazılan belirli tarihlerde hükümden kaldırılmıştır.
  • Geçici Madde 16’da ise TTK,  ilgili bölümlerde halen öğrenci olarak bulunan meslek adaylarının mevcut durumdan etkilenmeyeceklerini temin etmiştir.